A nie mówiłem?

Jeżeli uczysz się języka obcego to na 90% rozważasz skorzystanie z lektora lub szkoły językowej, która mogłaby Ci pomóc w nauce. To dobra decyzja. Można nauczyć się języka samemu, ale jest to zdecydowanie cięższe i wymaga od Ciebie znacznie więcej pracy.

Znalezienie odpowiedniego lektora może być trudne zwłaszcza, jeśli nie wiesz, czego szukasz. Poniżej zamieściłem 7 rad, dzięki którym znajdziesz właściwą osobę lub firmę i przyspieszysz swoją naukę języka.

 

A nie mówiłem? – Porady, które pozwolą ci lepiej i szybciej uczyć się języka.

Zanim zaczniesz naukę, czyli kilka
słów o wyborze nauczyciela

Jeżeli uczysz się języka obcego to na 90% rozważasz skorzystanie z lektora lub szkoły językowej, która mogłaby Ci pomóc w nauce. To dobra decyzja. Można nauczyć się języka samemu, ale jest to zdecydowanie cięższe i wymaga od Ciebie znacznie więcej pracy.

Znalezienie odpowiedniego lektora może być trudne zwłaszcza, jeśli nie wiesz, czego szukasz. Poniżej zamieściłem 7 rad, dzięki którym znajdziesz właściwą osobę lub firmę i przyspieszysz swoją naukę języka.

1. Pomyśl o tym, czego i jak chcesz się nauczyć

Zacznij od analizy swoje sytuacji. Każdy uczy się w inny sposób i ma inne potrzeby. Zastanów się, jakie zajęcia będą pasować Tobie i z jakich zajęć Ty najwięcej wyciągniesz dla siebie. Zastanów się, czego brakuje Ci do tego, aby Twój angielski znalazł się na zadowalającym poziomie. Być może nigdy nie nauczyłeś się wystarczającej ilości konstrukcji gramatycznych i teraz nie potrafisz ich używać, może masz blokadę w mówieniu i nie potrafisz się przełamać, a może Twój angielski jest świetny a mimo to nie potrafisz nic zrozumieć, kiedy ktoś zagaduje Cię na ulicy. Zastanów się, jakie masz oczekiwania i jak najlepiej je spełnić.

2. Zdecyduj ile czasu oraz pieniędzy chcesz poświecić na naukę.

To prawdopodobnie najważniejsza informacja w tym tekście: nauce musisz poświęcić sporo czasu. Jeśli chcesz osiągnąć wymiernie szybkie efekty powinieneś mieć kontakt z językiem minimum 4-8 godzin w tygodniu. Niekoniecznie musi to być czas spędzony z lektorem. Oczywiście niektóre osoby stać na to, aby cały czas, który poświęcają na naukę spędzić w towarzystwie nauczyciela, ale dla większości nie jest to wcale konieczne. Możesz zdecydować się na 3 półtoragodzinne lekcje tygodniowo (to przykład – im częściej tym lepiej) i prawdopodobnie nawet przy braku jakiejkolwiek samodzielnej pracy osiągniesz po roku pewne efekty. Możesz jednak zdecydować się jedynie na jedną lekcję w tygodniu i również popchnąć swój angielski sporo do przodu. Musisz jednak wiedzieć, że w takim wypadku lektor ma być jedynie Twoim przewodnikiem. Podsuwać Ci materiały, sprawdzać i tłumaczyć to, czego sam nie potrafisz zrozumieć.

3. Zdecyduj, czy wolisz skorzystać lekcji indywidualnych czy ze szkoły językowej

Decydując się na szkołę językową prawdopodobnie skorzystasz z lekcji grupowych. Zazwyczaj jest to tańsza opcja. Szkoły językowe umożliwiają naukę 4, 6 lub nawet 8 godzin w tygodniu a to już naprawdę sporo. Lekcje takie mogą być równie efektywne, co praca jeden na jeden pod warunkiem, że nauczyciel wie jak je prowadzić. Niektórzy lepiej pracują w grupach (np. ekstrawertycy), lecz jest to raczej kwestia indywidualna.

Szukając lektora na własną rękę masz większą kontrolę nad sytuacją. Jeśli nie podpisałeś umowy możesz zdecydować się na zmianę w każdym momencie.  Nie da się też zaprzeczyć, że lekcje indywidualne mogą być bardziej elastyczne i dostosowane do Twoich potrzeb. Jeśli pracujesz samodzielnie, 2 godziny w tygodniu sam na sam z lektorem mogą być równie lub nawet bardziej efektywne, co 6 godzin zajęć grupowych.

4. Przeprowadź selekcję i wybierz spośród kilku opcji

Jest naprawdę niewielka szansa, że spośród tysięcy lektorów i setek szkół językowych wybierzesz tę idealnie odpowiadającą Ci charakterem i preferencjami. Nie bój się wybrać kilku i sprawdzić która z nich bardziej Ci odpowiada. W przypadku lektorów możesz umówić się na lekcję próbną nie obiecując od razu pełnego zaangażowania. Szkoły językowe również czasem oferują takie rozwiązanie. Jeśli nie jest to możliwe wybierz się do siedziby szkoły i dowiedz się ile tylko możesz o zajęciach. Kim jest nauczyciel i jak długo tam pracuje, ilu uczniów wraca do grupy z roku na rok itp. Spróbuj przeczytać opinie o szkole w internecie i najważniejsze: dokładnie przeczytaj umowę. Niektóre duże szkoły zwłaszcza te oferujące lekcje online lub na niestandardowych warunkach (nielimitowane godziny/możliwość zajęć o każdej porze itp.) zawierają w umowach bardzo niekorzystne zapisy. Zawsze bądź pewny, na jakie warunki się decydujesz!

5. Określcie zasady współpracy i realistyczne cele

Na pierwszych lub drugich zajęciach zawsze dobrze jest określić z nauczycielem zasady, na jakich będziecie współpracować oraz cele, do których będziecie dążyć. Jeśli Twój nauczyciel nie zrobi tego na zajęciach, zaproponuj taki element. Wspólnie określcie, na jakich elementach będziecie się koncentrować, jakich tematów dotkniecie oraz w jaki sposób będzie przebiegać nauka. Spróbuj przekazać nauczycielowi wszystkie wnioski, do których doszedłeś/doszłaś zastanawiając się na pytaniami z punktu 1 i zapytaj, w jaki sposób może Ci pomóc. Pamiętaj, że jeśli jakiś element nie będzie Ci pasować możesz zaproponować zmianę.

Bywa, że nauczyciele upierają się przy pewnych elementach nauki nawet, kiedy czujemy, że nie za bardzo nam pasują. Często wieloletnie doświadczenie nauczyło nas sposobów, które sprawdzają się najbardziej i czujemy, że bez nich nauka będzie mniej efektywna. Oczywiście te aspekty lekcji również powinniście wspólnie przedyskutować. Właśnie, dlatego takie wspólne „negocjacje” na początku są bardzo potrzebne.

6. Komunikuj swoje potrzeby

Jeśli poczujesz, że pewne elementy na zajęciach Ci nie pasują, tracicie czas lub, że coraz częściej wychodzisz z zajęć z poczuciem niezadowolenia zakomunikuj to swojemu nauczycielowi. Staraj się mówić jasno o swoich oczekiwaniach, ale rób to w przyjaznej atmosferze i unikaj postawy roszczeniowej. Potraktujcie to jak wspólny problem do rozwiązania.

7. Uwaga na zmiany

Jeśli widzisz, że nauczyciel lub kurs wyraźnie nie spełnia twoich oczekiwań nie bój się zmiany. Uważaj jednak i nie rób tego zbyt łatwo. Każda taka decyzja spowalnia proces uczenia się. Pamiętaj też, że nauka wymaga od Ciebie zaangażowania i wysiłku i żaden nauczyciel nie jest w stanie tego zmienić.

Podobne wpisy

Podobno w Londynie tak jak w Nowym Jorku można dostać wszystko. W każdej dzielnicy są setki uroczych zakątków, romantycznych restauracji …

W tej lekcji wykorzystamy jeden z filmów stworzonych dla uczniów specjalnie do nauki języka angielskiego. Podobne seriale wykorzystujące prosty język …

Z pewnością każdy kiedyś słyszał o dzikim zachodzie. Ten wyjątkowy okres zapisał się wielkimi literami w kulturze stanów zjednoczonych. Filmy, …

Jeśli chodziłeś na lekcje angielskiego, z pewnością musiałeś opisywać swój dzień. Ten temat to skarbnica przydatengo słownictwa, które będziesz mógł …

Istnieje wiele gatunków dzikich kotów. Od tygrysów po oceloty. Są to fascynujące zwierzęta i świetni myśliwi. Z zapartym tchem można …

angielski lekcja - A nie mówiłem - Liberia

Czy słyszałeś kiedyś o Liberii? Ten fascynujący kraj w Afryce to niezwykłe miejsce oraz ważny rozdział w historii USA. W …

Król Artur, potwór z Loch Ness, boggarty, elfy, trolle – Wielka Brytania jest przesycona legendami i fantastycznymi stworzeniami. Prawie każde …

Podobno mieszkanie powinno odzwierciedlać charakter właściciela. W dzisiejszej lekcji posłuchacie, jak mieszka Sara, mieszkanka Bournemouth – miasta w południowej Anglii. …

Moje mieszkanie

Podobno mieszkanie powinno odzwierciedlać charakter właściciela. W dzisiejszej lekcji posłuchacie, jak mieszka Sara, mieszkanka Bournemouth – miasta w południowej Anglii. Dowiecie się jak po angielsku nazywają się poszczególne pokoje, poznacie słowa na umiejscowienie rzeczy w przestrzeni oraz elementów wyposażenia. Dummy …

angielski lekcja - A nie mówiłem - Liberia

Ameryka w Afryce

Czy słyszałeś kiedyś o Liberii? Ten fascynujący kraj w Afryce to niezwykłe miejsce oraz ważny rozdział w historii USA. W tej lekcji dowiesz się nieco o historii regionu, życiu w afryce i miłości do Stanów Zjednoczonych. Obejrzysz również wideo podróżnicze …

Sklepy Londynu

Podobno w Londynie tak jak w Nowym Jorku można dostać wszystko. W każdej dzielnicy są setki uroczych zakątków, romantycznych restauracji oraz małych sklepików z przeróżnymi towarami. Londyńczycy potrafią spędzać całe dnie w zapamiętaniu buszując po sklepach w poszukiwaniu najprzeróżniejszych skarbów. …

guest
0 Comments
Zobacz wszystkie komentarze