Jeśli chodziłeś na lekcje angielskiego, z pewnością musiałeś opisywać swój dzień. Ten temat to skarbnica przydatengo słownictwa, które będziesz mógł …
Osoby, które mówią kilkoma językami często wyrabiają sobie skuteczne nawyki, dzięki czemu ich nauka jest znacznie szybsza i efektywniejsza. Jeśli angielski jest Twoim pierwszym językiem obcym, prawdopodobnie podczas nauki popełnisz sporo błędów. Aby ich uniknąć, należy stale zastanawiać się nie tylko czego, ale też jak należy się uczyć. Poniżej znajdziesz kilka sposobów na naukę, których zdecydowanie nie należy kopiować. Zaczynajmy!
A nie mówiłem? – Porady, które pozwolą ci lepiej i szybciej uczyć się języka.
Osoby, które mówią kilkoma językami często wyrabiają sobie skuteczne nawyki, dzięki czemu ich nauka jest znacznie szybsza i efektywniejsza. Jeśli angielski jest Twoim pierwszym językiem obcym, prawdopodobnie podczas nauki popełnisz sporo błędów. Aby ich uniknąć, należy stale zastanawiać się nie tylko czego, ale też jak należy się uczyć. Poniżej znajdziesz kilka sposobów na naukę, których zdecydowanie nie należy kopiować. Zaczynajmy!
Znajomość słownictwa to podstawa. Im więcej słów poznasz tym więcej zrozumiesz i tym łatwiej będzie Ci się komunikować. Nie warto jednak tłumaczyć wszystkich nowych słów na jakie się natkniemy.
Jeśli czytając artykuł musimy przetłumaczyć powiedzmy 100 nowych słów dobrnięcie do jego końca zajmie nam nie minuty ale godziny. Takie podejście szybko nas zniechęci, a z czasem zaczniemy unikać podobnych ćwiczeń wiedząc ile pracy musielibyśmy w nie włożyć.
Zamiast tłumaczyć każde słowo skup się na tych najważniejszych do zrozumienia całości. Z czasem zauważysz, że masz do sprawdzenia coraz mniej słówek. Możesz wtedy skupić się na tych, które dotychczas traktowałeś jak mniej ważne. Pamiętaj, że czasem lepiej jest obejrzeć film albo przeczytać artykuł bez martwienia się o nowe słowa. Skup się na budowie zdań, stylu, wymowie lub po prostu czerp z tego przyjemność.
Traktując gramatykę jako centralny punkt naszej nauki popełniamy duży błąd. Gramatyka jest ważna, ale ona tylko dopełnia całość. Wiele osób zna reguły gramatyczne ale nie potrafi użyć ich w praktyce lub nie korzysta z nich bo ich poziom na to nie pozwala. Jeszcze więcej ludzi natychmiast zapomina zasady gramatyczne których się uczy. Dlaczego? Bo z nich nie korzysta.
Dobrze jest przyjąć zasadę 80% treści i 20% gramatyki. Takie proporcje powinny pozwolić nam poznać na tyle dany język, aby być w stanie zrozumieć i wykorzystać poznane zasady gramatyczne. Oglądając filmy i czytając gazety tez uczymy się gramatyki. Nasz mózg podświadomie przyswaja sobie zasady i struktury dzięki czemu łatwiej będzie nam zrozumieć teorię. Jeszcze lepszą metodą jest poznawanie konkretnych zasad dopiero, kiedy sami zaczniemy zastanawiać się nad tym w jaki sposób wyrazić jakiś aspekt.
Wskakując po raz pierwszy do wody wiemy, że prawdopodobnie nie popłyniemy od razu kraulem. Podobnie jest z językiem. Na początku błędów po prostu nie da się uniknąć. Im szybciej to zaakceptujemy tym łatwiej będzie nam popchnąć naukę do przodu. Moim zdaniem podejście: „Robię błędy, ale chcę nad nimi pracować” powinno być raczej powodem do dumy. Wkładamy czas i wysiłek, aby być lepsi. O to właśnie chodzi!
Zdarza się, że rozmawiając z osobami, które na co dzień posługują się danym językiem będziemy poprawiani (robią to np. francuzi). W 90% przypadków ludzie Ci nie mają nic złego na myśli i po prostu chcą Ci pomóc. Nie bierz tego do siebie, ale wykorzystaj.
Zaakceptuj błędy jako coś normalnego i nie przejmuj się. Zdaj sobie sprawę, że jest to naturalny proces i każdy przez to przechodzi. Tak jak w badaniach naukowych, każdy błąd przybliża Cię do właściwego rozwiązania.
Bardzo często słyszę, że uczniowie chcieliby jeszcze raz powtórzyć dany poziom bo nie wszystko zapamiętali. To chyba najgorsza decyzja jaką można podjąć. Przerabiając drugi raz te same tematy i słysząc te same pytania ziewamy z nudów a nasz mózg nie przyswaja sobie informacji w taki sposób, jak za pierwszym razem. Bardzo łatwo jest w tym momencie porzucić naukę bądź z nudów, bądź z poczucia, że stoimy w miejscu i nie mamy predyspozycji językowych.
Jeśli nie czujesz się gotowy na następny poziom przeanalizuj sytuację. Czego Ci brakuje, aby z powodzeniem wskoczyć wyżej? Warto ponownie otworzyć podręcznik i sprawdzić samego siebie. Ile zapamiętam? Czego jeszcze nie rozumiem? Dlaczego w trakcie tego kursu nie posunąłem się do przodu? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci drugi raz nie popełniać tych samych błędów.
Jeśli chodziłeś/aś na zajęcia to w 90% przypadków zdasz sobie sprawę, że pamiętasz całkiem sporo. Kursy językowe są zbudowane w taki sposób, aby powtarzać część materiału z poprzedniego poziomu więc nie martw się, że coś ominiesz! Być może wyższy poziom będzie wymagać od Ciebie więcej pracy, ale jeśli przeanalizowałeś sytuację i odpowiedziałeś na pytania z poprzedniego akapitu wiesz już co zrobić, aby sobie z tym poradzić.
Podręczniki to dobry sposób na naukę. Zawierają wiele przystępnych informacji w skondensowanej formie. Pomagają zwłaszcza na początku i mogą być przewodnikiem podczas nauki. Jeśli jednak ograniczysz się wyłącznie do podręcznika bardzo trudno będzie Ci zrozumieć język, jakiego używają ludzie w codziennym życiu. Przyzwyczaisz się do wystudiowanego akcentu i specyficznego stylu jaki wykorzystują.
Zamiast korzystać wyłącznie z podręcznika, wykorzystaj internet i poszukaj filmów, artykułów i podcastów, które Cię interesują. Internet oferuje niezliczone możliwości i pozwoli Ci przyzwyczaić się do języka, jaki używany jest na co dzień w danym kraju. Jeśli ciężko jest znaleźć Ci materiały na Twoim poziomie, wykorzystaj naszą stronę. Dzięki aniemówiłem.com znajdziesz wiele filmów i artykułów na różnorodne tematy. Poszukaj podobnych treści na własną rękę, a wkrótce będziesz mieć całkiem potężną wirtualną bibliotekę do nauki.
Jeśli chodziłeś na lekcje angielskiego, z pewnością musiałeś opisywać swój dzień. Ten temat to skarbnica przydatengo słownictwa, które będziesz mógł …
W tej lekcji wykorzystamy jeden z filmów stworzonych dla uczniów specjalnie do nauki języka angielskiego. Podobne seriale wykorzystujące prosty język …
Podobno w Londynie tak jak w Nowym Jorku można dostać wszystko. W każdej dzielnicy są setki uroczych zakątków, romantycznych restauracji …
Król Artur, potwór z Loch Ness, boggarty, elfy, trolle – Wielka Brytania jest przesycona legendami i fantastycznymi stworzeniami. Prawie każde …
Czy słyszałeś kiedyś o Liberii? Ten fascynujący kraj w Afryce to niezwykłe miejsce oraz ważny rozdział w historii USA. W …
Z pewnością każdy kiedyś słyszał o dzikim zachodzie. Ten wyjątkowy okres zapisał się wielkimi literami w kulturze stanów zjednoczonych. Filmy, …
Istnieje wiele gatunków dzikich kotów. Od tygrysów po oceloty. Są to fascynujące zwierzęta i świetni myśliwi. Z zapartym tchem można …
Podobno mieszkanie powinno odzwierciedlać charakter właściciela. W dzisiejszej lekcji posłuchacie, jak mieszka Sara, mieszkanka Bournemouth – miasta w południowej Anglii. …
W tej lekcji wykorzystamy jeden z filmów stworzonych dla uczniów specjalnie do nauki języka angielskiego. Podobne seriale wykorzystujące prosty język szczyt swojej popularności przeżywały w latach 90. i na początku lat dwutysięcznych. Dziś w dobie YouTuba mało kto o nich …
Ostatnio w Londynie pojawiła się nowa, wyjątkowo intrygująca atrakcja, Kleptocracy Tour, czyli wycieczka po stolicy ukazująca wpływy wielkich rosyjskich magnatów w mieście. Autobus zatrzymuje się przy budynkach rządowych, międzynarodowych instytucjach i luksusowych willach, a przewodnicy opisują turystom dziesiątki historii o …
Podobno w Londynie tak jak w Nowym Jorku można dostać wszystko. W każdej dzielnicy są setki uroczych zakątków, romantycznych restauracji oraz małych sklepików z przeróżnymi towarami. Londyńczycy potrafią spędzać całe dnie w zapamiętaniu buszując po sklepach w poszukiwaniu najprzeróżniejszych skarbów. …